PLNÁ KAPACITA. Objednávky pozastaveny. Děkujeme za pochopení.

Jak sebe a miminko obléknout do šátku nebo nosítka

Rozhodujete se, zda nosit na oblečení nebo pořídit nějaký kousek určený přímo na nošení?
Jaká jsou pro a proti? Vyplatí se tato investice? Do jakého věku dítěte je vůbec nošení pod oblečením praktické? Jak sebe a miminko obléknout na jaře, v létě, na podzim a v zimě? Pojďme se na to společeně podívat.

Nosicí oblečení je příliš drahé - opravdu?

Je to určitě investice navíc, to souhlasím. Jenže se vyplatí. Opravdu.
Nosicí oblečení je nošení přizpůsobeno. Nabízí maximální možný komfort a bezpečí pro vás i miminko. Se správným nosicím oblečením vás nikde nic nebude tlačit, bude dostatečně dlouhé, nikde vám nebude foukat, nabídne také ochranu vašeho krku a dekoltu. Je ale pravda, že různé značky nabízí různé varianty a je třeba pečlivě vybírat. Může se totiž také stát, že koupíte sice levnější, ale neslušivý a navíc zcela nefunkční kousek.

Pokud bych si měla zvolit jen jednu nosicí věc, byla by to nosicí mikina ze svetroviny pro přední a zadní nošení. Na jaro a na podzim je dostatečně teplá. Je to vlastně takový nosicí přechodový kousek. Není třeba na ni přidávat další vrstvu. To ale neznamená, že ji nemůžete využít i při chladných letních večerech. A v zimě na ni stačí hodit jen celoroční softshellku bez zateplení. To zní skvěle, že?

Ráda byste něco méně teplého? Zvolte nosicí mikinu z počesané teplákoviny. Neobsahuje ani procento umělého materiálu, je elastická, tenčí, ale hřejivá, a když na ni hodíte bundu, bude vám příjemně také v zimě.

EmuR nosicí mikiny jsou dlouhé tak, aby zakryly i tříleťáka, rukávy díky nápletu sednou opravdu vysokým i menším nosičkám, nabízí krytí krku a dekoltu, které je bezpečné pro miminko, a otvor na zádech, který je dostatečně vysoko, aby zvídavé batole vidělo vše, co potřebuje.

Je na Vás mikina příliš sportovní? Ráda byste něco elegantnějšího? Řešením je kabátek, který využijete v těhotenství, s miminkem pro přední nošení a také bez dítěte.

Nosicí oblečení se nevyplatí kupovat, protože budu nosit jen chvíli

Kvalitní nosicí oblečení vydrží roky. Využijte ho také bez dítěte po ukončení nošení. Jen odložíte nosicí vsadku. A pokud přijde další miminko, budete připravena.
Navíc skvěle padnoucí, originální a ručně šitý kousek se v šatníku neztratí ani v nenosicí variantě.

Dítě mohu navázat také na oblečení

Ano, můžete. Nebudu Vám ale lhát. Nebude to pohodlné ani pro Vás, ani pro miminko. Látky je příliš. U menších dětí může být prakticky nemožné miminko správně podsadit. Nošení tak nemusí být ergonomické.
Miminko také nebude možné nakojit a to je veliká škoda. A jak všechny asi víme, mnohdy je praktičtější a rychlejší obléct sebe, než miminko. Šátek také může na oblečení klouzat a nemusí se vám ho tedy podařit správně navázat.

Minimálně do jednoho roku, klidně do roku a půl doporučuji miminko nosit pod nosicím oblečením. Mnoho maminek vám potvrdí, že ho využívají také u dvouletých a klidně ještě starších dětí.
Naše Rút chodí od jedenácti měsíců. V době psaní tohoto článku má skoro osmnáct měsíců. Přestože ráda a často chodí po vlastních, odpočine si a prospí se v nosítku stále každý den. Není žádná hrůza jí sundat jednu vrstvu a na mikinu zapnout vsadku. Nic komplikovaného. A v zimě kolikrát ani chodící dítě není nutné z nosítka vytahovat. Pokud třeba pospícháte se starším dítětem do školky nebo míříte ve spěchu jen do obchodu pro pečivo, dítě je praktičtější  a mnohem rychlejši schovat pod nosicí oblečení.

Máme doma chodce, není pro mě nosicí oblečení už zbytečné?

Občas je to s chodícím dítětem nahoru dolů, ale i batole si rádo odpočine u maminky. Není nic jednoduššího, než mít krásný originální kousek dle vašich představ nositelný i bez dítěte a když to přijde, zapnout vsadku. A to říkám z vlastní zkušenosti.

Jak se obléknout na jaře a na podzim

Doporučiji bambusové nebo jiné funkční (kojicí) tričko. Miminko oblečte jako na doma. Pokud je opravdu chladno, přidávám tenkou mikinku a silnější tepláčky. Na hlavu doporučuji bambusovou kukličku s kšiltem. Nezapomeňte na chodidla. Pro nechodící děti jsou vhodné capáčky. Chodícím dětem můžete ponechat boty. Máte obavu, že vás boty ušpiní? Stačí pořídit návleky.

Miminko navážeme do šátku nebo umístíme do nosítka. Následně si oblečeme nosicí mikinu nebo kabátek a v případě potřeby na krk zapneme nákrčník. Jaký vybrat? Neměl by být příliš volný, aby dostatečně chránil krk a zároveň by měl krýt celý dekolt. Miminko by nemělo mít kolem nosu zbytečnou látku navíc, která by mu mohla stížít dýchání. Nákrčník může být krásným oživením Vašeho outfitu a využijete ho i bez dítěte. Obzvlášt když bude ušitý z luxusního materiálu.

Léto
V létě toho příliš není třeba. Pro Vás doporučím jednoznačně bambusové tričko. Pro miminko jen body s krátkým rukávem, ponožky, případně tenké legínky a bambusovou čepičku. Skvělou vychytávkou jsou návleky na nožičky, které oblečete a nemusíte přitom miminko vyvazovat nebo vytahovat z nosítka. Pokud je Vám nepříjemné, že miminko má položenou hlavičku na Vaší holé kůži, můžete mezi sebe vložit bambusovou nebo bavlněnou plenku.
A když se ochladí, přehodíte přes vás nosicí mikinu nebo kabátek.

Zima
Zima je největší oříšek. Je třeba se obléknout tak akorát a to není snadné.
Pro miminko je vhodné zvolit funkční spodní vrstvu. Ideálně merino body s dlouhým rukávem (vystačíte si ale také s klasickou bavlnou), merino legínky a ponožky. Populární jsou teplejší overaly bez ťapek. Pozor však na přehřátí. Pokud miminku oblečete teplý overal, mikina jako další vrstva by už mohla být příliš. Na hlavu ideálně volíme merino kukličku případně jiný funkční materiál. Opět je třeba nezapomenout na chodidla. Pro nechodící děti jsou vhodné vyšší zateplené capáčky. Chodícím dětem můžete ponechat boty a v případě potřeby použít návleky, které Vás ochrání před ušpiněním.
Další vrstvou je nosicí mikina nebo kabátek a nosicí bunda, parka nebo kabát. Pokud  bundu nemáte a nechcete ji pořizovat, řešením pro Vás může být zateplovací nosicí kapsa, kterou lze použít také jako nánožník na kočárek. Kapsa je oblíbenou volbou tatínků. Nezapomeňte na nákrčník. Ten je součástí všech EmuR nosicích mikin. Můžete si ho však zakoupit také zvlášť.
Některé miminko se potí více, jiné méně. Stejně tak maminka. Je také třeba vzít v potaz aktuální počasí.  Nezapomeňte, že se s miminkem hřejete navzájem a chrání ho také samotný šátek nebo nosítko, který je další vrstvou navíc.

Pár tipů na závěr

Punčocháče jsou na nošení vhodné, polodupačky ne. Táhnou nožičky a neumožňují miminko správně podsadit.
Kalhoty je možné na nošení obléknout o číslo větší. Dostatečně tak přikryjí lýtka. Skvělou volbou mohou být také rostoucí tepláčky s nápletem, které ochrání nohy až po kotníky. Rády vám je ušijeme na míru.

EmuR oblečení je šito ručně v České republice, získáte jedinečný kousek z pečlivě vybraných látek. Je navrženo poradkyní nošení a testováno desítkami maminek z celé České republiky.

Sandra

O autorce článku
Sandra je maminka dvou dětí, poradkyně nošení a kontaktní rodič. V případě dotazů ji můžete kontaktovat na poradenstvi@emur.cz