PLNÁ KAPACITA. Objednávky pozastaveny. Děkujeme za pochopení.

Nošení dětí versus kočárek

Okolo nošení dětí existuje mnoho předsudků, nepravd a polopravd. Je zcela přirozené, že máte obavy a napadá vás mnoho otázek. Zvláště když starší generace k nošení občas zaujímá negativní postoj.

Každá maminka chce pro své miminko a rodinu jen to nejlepší. Lásku, bezpečí, pohodlí, maximální napojení na miminko, ale i čas pro sebe, pro starší děti, domácnost. To vše vám může nošení v šátku nebo nosítku nabídnout.

Kočárek

Kočárek může být skvělým pomocníkem. Má nákupní košík, do kterého se toho dost vejde, některá miminka si v něm rády odpočinou. Já sama jsem z počátku nošení s kočárkem kombinovala. Bohužel má i mnoho omezení a nenabízí tu potřebnou blízkost.

Kolikrát jste už viděli vyřízenou maminku, která dítě nese na rukou a u toho tlačí kočárek? Realita běžných dní.

99 % rodičů své děti nosí

Děti nosíme, ať už s nosicí pomůckou nebo bez, skoro všichni. Je to naše naprostá přirozenost. Instinkty nám radí plačící dítě zvednout a uklidnit. A tak je to v pořádku.

Bohužel není snadné při nošení správně stát. Mnoho z nás vychyluje jeden bok, hrbí se. Snažíme se tak dítě přidržovat. A záda trpí.

Náš starší byl na rukou nošen často. Nosítko jsme využívali pouze příležitostně. Když jsem pak docházela na masáže, šokovalo mě, když mi masér sdělil, že mám záda ve stejném stavu jako lidé, kteří každý den nosí 100 kg pytle. Začala jsem si dávat na postoj větší pozor. Bez úspěchu.

Když jsem otěhotněla podruhé, měla jsem jasno. Pořídím nosítko a šátek. Tady najdete článek, Jak vybrat nosítko a šátek pro novorozence.

A jak to tedy s tím nošením je? Kde je ten přínos a jaká jsou rizika?

Nosicí pomůcka - proč miminko nosit v šátku nebo nosítku

Naplnění jedné ze základních potřeb
Miminko se rodí nezralé a v bezpečí se cítí na těle maminky. Má potřebu kontaktu s matkou. Přímo po ní volá. Jakmile ho maminka zvedne, uklidní se.
Nošení je vhodné také pro batolata. I ony se potřebují zklidnit, nakojit, odpočinout si.

Vztahová vazba
Nošením se posiluje vztahová vazba mezi rodičem (nošencem, nemusí se nutně jednat o rodiče) a dítětem. Ta má vliv také na budoucí rodičovství malých nošenců. Tento bod považuji za obzvlášť důležitý.

Poporodní deprese
Nošení snižuje množství stresových hormonů a může pomoci k překonání poporodní deprese.

Oxytocin
Při kontaktu skin to skin (kůže na kůži) se uvolňuje oxytocin, který tlumí stres a bolest.

Pohodlí
Nošením v šátku nebo v nosítku ušetříme značnou část energie, omezíme bolesti zad a získáme volné ruce. Můžeme se věnovat staršímu dítěti nebo čemukoliv, co je třeba.
Komfort vám zvýší také vhodně zvolené nosicí oblečení.
Podpoříte správné držení těla.

Spánek
Miminko není třeba uspávat. Pokud je unavené, samo usne s pocitem maximálního bezpečí.

Učení se
Miminko má jedinečnou možnost vnímat svět z perspektivy dospělého a přirozeně se učí. Nošení pomáhá také rozvoji řeči.

Motorický vývoj
Miminko při nošení neustále reaguje na vaše pohyby a změny svalového napětí. Posiluje svůj hluboký stabilizační systém, zlepšuje se svalový tonus.

Podpora kojení
Člověk a je savec a nejlepší potrava je pro něj mateřské mléko. V šátku i nosítku se dá pohodlně a diskrétně kojit. Tady najdeš více informací, jak na to.
Kontakt kůže na kůži v obrovské míří přispívá k tvorbě mateřského mléka.
Kojení vám usnadní kojicí oblečení navržené přímo pro tyto účely. Vybrat si můžete z opravdu krásných a elegantních kousků.

Kyčle
Optimální poloha při nošení podporuje vývoj kyčlí.

Zotavení pánevního dna maminky
Jedině nošením v šátku nebo nosítku dosáhneme vzpřímené polohy. Ke kočárku jsme naopak předkloněné, což zotavení pánevního dna zrovna neprospívá.

Žádné místo není nedosažitelné
Již nebude třeba vybírat výlety podle toho, zda je terén vhodný pro kočárek. Rozhledna, hrad na srmém kopci, kamenité stezky v horách? Nic není problém.

Jaká jsou skutečná rizika nošení a co jsou naopak mýty

Miminku se ničí páteř - mýtus
Neexistuje žádná studie, která by na něco takového ukazovala. Evolučně to ani nedává smysl. Člověk je nošenec a nemohl by přežít, pokud by ho nošení ohrožovalo.

Miminko si zvykne a bude se chtít pořád nosit - mýtus
Dítě je na nošení zvyklé již z dělohy. Je to pro něj přirozené. Některá miminka jsou kontaktnější, jiná méně. Pokud máte kontaktní miminko, budete ho s vysokou pravděpodobností hraničící s jistotou nosit také bez nosicí pomůcky, tedy na rukou.

Miminko se nebude chtít vozit v kočárku - mýtus
V tomto případě vždy záleží na konkrétním miminku. Existují děti, které v kočárku skutečně být nechtějí. Souvisí to však s jejich základní potřebou, nikoliv s tím, zda jsou nebo nejsou nošena.

Miminko bude rozmazlené - mýtus
Malé mimnko není možné rozmazlit a už vůbec ne láskou. Pocit blízkosti a bezpečí je pro něho to nejlepší.

Miminko bude opožděné - mýtus
Naopak. Nošení podporuje učení se a motorický vývoj.

Miminko se může přehřát
Pokud miminko příliš oblečete, skutečně se může cítit nepohodlně. To ale platí pro všechny případy, ať už s nosicí pomůckou nebo bez. Koukněte na náš blog na článek Jak správně obléknout miminko do šátku nebo nosítka
Pozor je třeba dát u miminek v šestinedělí, pokud se narodila v létě. Při vysokých teplotách je vhodné se nošení v šestinedělí na chvíli vzdát a pokud je to možné, spíše s ním polehávat v posteli. Toto však platí také pro kočárek, který se může stát přehřátou pastí.

Miminko se může udusit
Při dodržení základních doporučení se nemusíte obávat. Je třeba se vyhnout rizikovým úvazům jako je kolébka. Miminko také musí mít volné dýchací cesty. Pozor na volnou látku v okolí nosu (např. šála, volný šátek okolo krku). Vhodné je zvolit nákrčník, na který si miminko položí hlavičku. Musí mít také možnost otočit hlavičkou. Pokud v šátku fixujete krk, stačí kapesníkem, nikoliv celou plenkou.
Miminko je v nosicí pomůcce pod větší kontrolou, než v kočárku. Můžete rychleji zareagovat, pokud se např. zalkne. V šestinedělí je vhodné miminko často kontrolovat.

Nemohu nosit, mám špatná záda - mýtus
Se správně nastaveným nosítkem nebo uvázaným šátkem se zádům naopak uleví. A ten rozdíl opravdu pocítíte.
Jsou však případy, kdy je vhodné se poradit s fyzioterapeutem.

Mohu s miminkem zakopnout nebo upadnout
Ano, toto se může stát. Následky však budou mnohem menší, než když vám miminko vypadne z náruče nebo bude katapultováno z kočárku. Budete totiž mít volné ruce a je pravděpodobné, že si natluče pouze maminka.
Více informací se dočtete v článku na blogu.

Sandra

O autorce článku
Sandra je maminka dvou dětí, poradkyně nošení a kontaktní rodič. V případě dotazů ji můžete kontaktovat na poradenstvi@emur.cz