PLNÁ KAPACITA. Objednávky pozastaveny. Děkujeme za pochopení.

Údržba šátků a nosítek - PRANÍ

Šátek nejdříve překontroluj. Po vyprání by již reklamace nemusela být uznána.

Nový šátek je pro dokončení výrobního procesu vždy třeba nejdříve vyprat. Navázání bez vyprání by mohlo šátek poškodit. Nový šátek stačí vyprat v čisté vodě. Někteří výrobci však uvádějí (např. Moisha), že je vhodné při prvním praní použít prací gel.
Při prvním praní je třeba dodržet nejvyšší možnou teplotu uvedenou na štítku. Vlakna se zahustí, vazba zpevní a šátek se vysráží na svou post-wash délku. Zvýší se také gramáž.
Některé šátky jsou již RTW (ready to wear). V tomto případě je již výrobní proces dokončen. Není jich však mnoho. Pečlivě prostuduj informace k Tvému šátku. Pokud máš pochybnosti, zda je již šátek připraven, vždy ho vyper.
Co je to loomstate? Jsou to právě šátky, které je třeba nejdříve vyprat. Šátek byl doručen tak, jak byl sundán ze stavu.

Vždy je třeba se řídit štítkem na šátku. Platí, že pereme dle nejchoulostivější příměsi.

Šátek je vhodné prát samotný a volně (ne v síťce na prádlo). Oblečení ho může poškodit a nečistoty se do něj mohou zaprat. Na kroužky Ring Sling je vhodné navléci pokožku, aby nedošlo k jejich otřískání v bubnu pračky.

100% bavlna lze prát na standardní program. Osobně doporučuji zvolit 400 - 600 otáček. Více nedávám. Při vysokých otáčkách by bavlna mohla pustit chloupek.
Pozor na ručně barvená vlákna. Takovýto šátek se pere ručně.

Ruční praní
Teplota vody by měla být 30°. Je fajn ji změřit dětským teploměrem do vaničky. Šátek musí být ve vodě ponořený celý. Použij jen malé množství gelu, aby nezůstal ve vláknech. Ponořený šátek lehce promačkej a popřekládej. Šátek nechej v lázní chvíli odložet. Poté vypusť vodu a ještě ve vaně ho položený na dně vymačkej. Šátek je nutné vytáhnout celý najednou, ne po částech. Mokrá vlákna jsou příliš těžká a mohou se znehohodnotit.
Pokud se šátek nepral pouze v čisté vodě, ale byl použit prací gel, je třeba do vany napustit vodu tentokrát o teplotě 25° a šátek znovu promačkat a popřekládat. Dále se postupuje stejným způsobem. V případě potřeby je možné tento bod zopakovat.
Ždímaní vlny a hedvábí se provádí vždy ručně, i když je možné prát šátek v pračce. Šátek položíme na ručníky, zarolujeme a vymačkáme.
Sušit mužeš na zemi na ručnících, které je třeba v průběhu sušení měnit, nebo na sušáku ve vodorovné poloze. Šátek může být klidně přeložený. Jen je dobré sklad vždy o kousek posunout. Dosušit lze "na harmoniku" jako klasické bavlněné šátky.

Vhodné prací prostředky
Práci prostředek musí být tekutý, šetrný (klasické dětské gely typu Sensitive jako Ariel, Persil, Lovela použít nelze) a bez optických rozjasňovačů. Ty mohou poškodit vlákna i barvy.
Nejjednodušší je sáhnout po jednom z ověřených prostředků z DM.
Nejlepší volbou je za mě Denkmit Prací prostředek na jemné prádlo & vlnu ultra sensitive Je vhodný pro vlnu, kašmír, hedvábí a i klasickou bavlnu. A samozřejmě také pro nosítka.
Chybu neudělaš ani s Denkmit Prací prostředek Color Ultra Sensitive Ten jsem jako první gel zvolila já. Je univerzální a neměl by ublížit žádné příměsi.
Pokud hledáš něco více eco, jsou vhodné také některé přípravky značek Frosch, Ecover, Sonett nebo Yellow and Blue. Jsou to např. Frosch Prací gel sensitive s aloe vera (není určen pro vlnu a hedvábí) nebo ecover Prací gel na vlnu a jemné prádlo (vhodný včetně hedvábí). Oba jsou také dostupné v drogerii DM.
Na aviváž zapomeň. Tu použít nelze.
Ne vždy je třeba prát celý šátek. Drobný flíček lze vyprat v ruce žlučovým mýdlem. Opět mohu doporučit jedno z DM a to konkrétně Yellow&Blue Žlučové mýdlo Vzhledem k mírným pochybám v nosící komunitě doporučím nejdříve ověřit stálost barev na malinkém kousku šátku a to ideálně na cípu, který je minimálně namáhán. Osobně však žlučové mýdlo používám a potíže jsem nezaznamenala ani u ručně tkaných šátků.

Ne vždy je nutné šátek prát celý. Zvláště v létě Ti může připadat, že by bylo fajn ho přeprat častěji. Většinou ho ale stačí pouze vyvětrat.

Šátek nikdy nesuš na přímém slunci. Barvy by mohly vyblednout. Kolíčky jsou zlo. Otlačená místa se nemusí podařit rozžehlit.

Sandra

Chtěla bych poděkovat Lence Čábalové ze skupiny Nosíme děti v Ostravě - podpora a poradenství , od které jsem čerpala mnoho užitečných informací.