PLNÁ KAPACITA. Objednávky pozastaveny. Děkujeme za pochopení.

Jak vybrat šátek a nosítko pro novorozence

Pokud s nošením teprve začínáš, není snadné se zorientovat. Výběr je opravdu široký a bohužel ne vše, co se vydává za ergonomickou pomůcku, jí skutečně je. Úplně dole najdeš seznam vhodných nosítek od narození pro lepší orientaci na trhu.

Šátek nebo nosítko?
Většinou (můžeš mít obojí, mnoho z nás má) je třeba se rozhodnout, zda dáš přednost nosítku nebo šátku. Asi jako každá začínající nosička jsem se šátku bála. Nevěřila jsem, že ho dokážu uvázat správně, měla jsem obavu, že bude miminko plakat, protože mi navázání bude dlouho trvat, že mi šátek nebude pohodlný. Můžu říct jedno, obavy jsou naprosto zbytečné. Každopádně přiznávám, že malá byla první tři navázání nevrlá, protože mi to opravdu trvalo. Jakmile ale bylo navázáno, usnula.

Proč šátek?
• Novorozence je možné uvázat na záda. V nosítku toto lze nejdříve od cca šesti měsíců. Dítě by mělo delší dobu lézt nebo sedět. Ve většině nosítek totiž není možné dítě dostat dostatečně vysoko, aby si mohlo pohodlně opřít hlavu.
• Lépe se reguluje šířka mezi nožičkama.
• Pocit větší blízkosti.
• Je vhodnější na léto.
• Šátek je pro 99 % nosiček pohodlnější, než jakékoliv nosítko.
• Šátek je prostě "aaaaach".


Nepřesvědčila jsem tě? Chápu. Co kříženec šátku a nosítka?
Pro něj jsem se pro začátek rozhodla já. Mrkni na Caboo, případně letní verzi Caboo Lite. Je to už předvázaný elastický šátek, který se jen dotáhne a úvaže se přes něj již ušitý pruh šátku. Výhodou je docela nízká pořizovací cena. Z druhé ruky se dá sehnat za pár stovek. Nevýhoda spočívá v tom, že je max do cca 7 kg. Já ho využívala první tři měsíce. Pomohl mi získat potřebnou sebejistotu.

Jdeš do šátku? Skvělé! Co vybrat?
Jako první je třeba zvolit vhodnou velikost.
Důležitá je nejen konfekční velikost, jak se všude uvádí, ale také výška nosičky.
Pro kříž s kapsou uvnitř (pevný šátek) i kříž s kapsou ven (elastik), což jsou dva ideální úvazy pro začátek, ale také pro dvojitý kříž a ruksak s kapsou platí následující.

Do velikosti oblečení 36 = velikost šátku 5 (cca 420 cm)
Do velikosti 42 = velikost 6 (cca 470 cm)
Do velikosti 50 = velikost 7 (cca 520 cm)
Do velikosti 56 = velikost 8 (cca 570 cm)

Při výšce nad 175 cm doporučuji zvolit šátek o velikost větší.
Např. já měřím 182 cm, vážím 61 kg a nosím velikost 36. Vzhledem k výšce je pro mě ideální velikost 6, i když na jeden uzel uvážu i šátek velikosti 5.

Fajn, máme velikost, co teď? Gramáž!
Šátky mají různou gramáž. Na miminko rozhodně doporučím šátek s gramáží do 250 g/m2. Silnější šátek se bude špatně dotahovat a mohl by tě od nošení zbytečně odradit. Každopádně mnoho holek je spokojeno také s šátky vhodnými na celé nosící období s gramáží okolo 280 g/m2.
Pozor bych si dala na informace uváděné výrobcem. Je mi záhadou, jak někteří gramáž počítání. Určitě je vhodné informace ověřit v recenzích uživatelů. Třeba u šátků značky Roar je uváděných 280 g/m2 často reálně přes 300 g/m2. Naopak jsou šátky, kde je reálná gramaž mnohem nižší (třeba 220 g/m2), ač výrobce také uvádí 280 g/m2. Právě takový bych pro novorozence doporučila. Tenčí šátek s gramáží cca 220 g/m2. Který to je konkrétně? Třeba Rischino Mint Diamonts.
Je třeba také počítat s tím, že čím tenčí šátek, tím se ho na úvaz spotřebuje méně a naopak. Ač je pro mě ideální velikost 6, při gramáži např. 180 g/m2 bych si vystačila s velikostí 5. U šátku s vysokou gramáži pro mě bude velikost 5 zcela jistě nedostatečná.
A gramáži úzce souvisí nosnost. Dá se říct, že čím větší gramáž, tím je šátek nosnější a pohodlnější i pro větší děti. Nosnost je však silně individuální.
Šátky lze rozdělit na tenké - do 240 g/m2, středně silné od 250 do 290 g/m2 a silné od 300 g/m2.

Vazba žakarová a keprová
Žakarová vazba se dobře dotahuje a lze tedy zvolit i šátek s gramáží lehce nad 240 g/m2. U keprové vazby bych se držela doporučení do 240 g/m2, protože tyto šátky bývají tužší. Nejsou pro začátečníka zrovna ideální.
Pro začínající nosičky bych zvolila šátek z druhé ruky, tzv. zanošený, který je již dostatečně měkký a bude se ti s ním lépe pracovat.

Složení
Pro začátek hlasuji rozhodně pro 100% bavlnu. Je navíc snadná na údržbu, šátek můžeš bez obav hodit do pračky. O příměsích si něco povíme v dalším článku.

Co ten elastik?
Elastický šátek nemusí být pouze předvázaný. Můžeš jej vázat jako klasický šátek. Výhody a nevýhody však zůstávají stejné. Šátek vydrží max cca do 7 kg. Pro novorozence to však je velice dobrá volba.

RS neboli Ring Sling
Možná na něj koukáš trošku nedůvěřivě. Jedná se o šitý šátek se dvěma kroužky.
Váhu dítěte nese jen jedno rameno. Je skladný, ideální do kabelky nebo do kočárku. Není však určen pro dlouhé nošení. Na procházku bych se s ním osobně nevydala, ač je to individuální. Znám holky, které v něm bez potíží nosí dvě hodiny. Na poponášení nebo rychlé uspání je však výborný pomocník i pro větší děti. Pro novorozence a malá miminka je skvělý, protože pozice na boku je ideální pro kyčle.
Pokud chceš nosit pouze na boku, stačí ti krátké RS. Pro úvaz na záda to bude chtít zvolit delší variantu. Dotažení chce trošku cviku, ale není to nic hrozného.
RS se šijí ve dvou verzích - s nůžkovým a řaseným skladem. Doporučuji obě varianty vyzkoušet. Každopádně pokud bych se měla rozhodnout bez zkoušení, zvolila bych řasený sklad. Ač nevypadá tak upraveně, je pohodlnější a lépe rozprostírá váhu dítěte. Je také oblíbenější.
Co se týče gramáže a složení, platí to stejné jako u klasického šátku. Nosná RS se hůře dotahují, jsou však pohodlná i pro větší děti. Naopak šátky s nízkou gramáži nebo nevhodnou příměsí mohou od určité váhy v kroužcích prokluzovat a nemusí být pro nosičku pohodlné. Pro začátek bych opět doporučila 100% bavlnu s gramáží dle váhy dítěte.

Nosítko
Nechceš se učit úvazy nebo k šátku potřebuješ rychlejší alternativu? Budeš vázat i venku a nechceš v ošklivém počasí tahat milovaný šátek po zemi? Pak je vhodné podívat se také po nosítku. Sama jedno mám a na výlety mu před šátkem dávám přednost.
V tomto případě je nesmírně důležité vybrat správně. Pokud se tak nestane, i u správně nastaveného nosítka nemusí být pohodlné. Když opravdu nesedne, mohou záda i bolet. Pro nosítko rozhodně platí, že je ho nejdříve třeba vyzkoušet.

Z jakých nosítek vybírat?
Je třeba vyloučit všechna nevhodná visítka. Poznáš je na první pohled. Látka mezi nožičkama je nedostatečná, nesehá od kolínka ke kolínku a dítě tedy visí za rozkrok. Toto není ani pohodlné, ani vhodné pro zdravý vývoj dítěte.
Pokud je už z fotek výrobce patrné, že látka nesahá od kolínka ke kolínku, rovnou ho z výběru vyšrktni. Níže nalezneš můj seznam vhodných nosítek od narození, kterého se pro lepší orientaci můžeš držet a neuděláš chybu.

Látkové nebo šátkové?
Látkové nosítko je o dost levnější a může být skvělé. Je však pevnější a není tak poddajné. Šátek je prostě šátek. Za mě je šátkové nosítko pohodlnější, příjemnější a také je luxusním doplňkem. Rozhodovala bych se dle finančních možností.

Rostoucí nebo jednovelikostní nosítko?
Rostoucí nosítko je lákavé. I já mu při prvním výběru podlehla. Naivně jsem věřila, že se spokojím s jedním nosítkem na celé nosící období. Šířka mezi kolínky a výška zádové opěrky je nastavitelná. Vydrží vám tedy delší dobu. Je však třeba počítat s tím, že pro nastavení menší velikosti je třeba látku/šátek stáhnout. Vzniknou různé ohyby, nakrčení. Není to úplně ono. Pokud bych se hledala rostoucí nosítko pro novorozence, nekupovala bych verzi na celé nosící období, která je zbytečně objemnější a těžší, ale vybírala bych spíše v kategorii rostoucích nosítek do jednoho roku věku.
Jednovelikostní je za mě perfektní. Není třeba nic nastavovat. Stačí se řídit doporučením výrobce. Některá nosítka mají také rozšiřovače a tak může sloužit třeba od 65 cm do 86 cm jako naše Aloe Baby. Jednovelikostní nosítko nemusí zbamenat, že jich bude třeba koupit pět. V mém případě stačilo Caboo Lite, Aloe Baby a rovnou Aloe Toddler, které vydrží až do 100 cm. A hromada šátků samozřejmě.
Zádová opěrka má u malinkých dětí končit přibližně ve výšce ušních lalůčků. U větších dětí se přikláním k tomu, aby končila u krku a dítě mohlo v nosítku bez potíží spát. Každopádně použitelná je také výška po lopatky. Co si budeme nalhávat, větší dítko stejně hned vytáhne ruce ven.

Přezkové nosítko, vázací nosítko nebo kombinované nosítko?
Přezkové nosítko je za mě skvělé volbou, pokud budeš nosit také v šátku, kde si dostatečně užiješ šátkové "aaaaach". Bederní pás i ramenní popruhy se zapínají pomocí přezek. Je to rychlé a při výběru správného nosítka i pohodlné. Pokud by však nosili dva lidé s různou konfekční velikostí, je třeba počítat s tím, že je vždy třeba nosítko přenastavit. Vhodná jsou pro miminka i větší děti.
Vázací nosítka (Mei Tai, Fly Tai) nemají žádné spony a upevňují se v pase i na ramenou pomocí vázacích popruhů. Na miminka jsou skvělá, pohodlná a člověk z nich má skoro šátkový pocit. Tento typ nosítka můžete s partnerem nosit oba bez jakéhokoliv přenastavování.
Kombinovaná nosítka - bederní pás je přezkový, popruhy jsou vázací. Opět skvělá volba, pokud nosíte oba. Není třeba nic přenastavovat.

Na co se zaměřit
Bederní pás - zde bývá častý kámen úrazu. Bederní pás musí sednout. Nosítka se šijí s měkkým, středně tvrdým i tvrdým pásem. Mohou být různě vysoké, vykrojené. Obecně se říká, že hubenějším nosičkám sedí spíše tvrdší bederák. Těm plnějším zase měkčí. Já jsem však příkladem toho, že ne vždy to platí.
Pro novorozence se měkkého bederního pásu bát nemusíš. Tvrdý bederák pravděpodobně oceníš až u větších dětí. To ale neznamená, že nemůže sednout i pro miminko.
Ramenní popruhy - zde je také důležité vybírat. Mohou být různě široké, polstrované. Důležité je také to, zda je možné popruhy křížit. Křížení zvyšuje nosnost, je vhodné pro nosičky, které mají citlivá ramena. Já jinak nenosím. Jsou však tací, kteří preferují klasické zapínání popruhů a křížení jim nevyhovuje.
Nosnost - pozor na matoucí údaj o nosnosti nosítka. Uváděná hodnota - např. 20 kg znamená, že tuto váhu nosítko udrží. Ne však to, že je vhodné pro dítě, které 20 kg váží. Nosítko pro něj může být už malé.

Onbuhimo (Onbu)
Nosítko bez bederního pásu původem z Japonska. Je vhodné pro samostatně sedící děti. Nosí se převážně na zádech. Je skvělé na výlety pro již chodící děti, které chtějí často nahoru a dolů. Oblíbené je také u těhotných nosiček. Pro novorozence je nevhodné.

Nosící táta
Pokud to s nošením myslí vážně, bylo by fajn mu pořídit vlastní nosící pomůcku. Můžu dávají většinou přednost nosítku a je pravděpodobné, že tátovi bude sedět něco jiného. Byla by škoda, kdyby mu nošení nebylo pohodlné.

Tip na závěr
Doporučuji si na Facebooku dohledat nosící skupinu v okolí - klíčová slova jsou např. Nosíme děti a město, tedy v mém případě Nosíme děti Hlučín. Pokud tento text zadám do hledáčku, Facebook mi najde skupiny, které odpovídají. Podívej se, kdy skupina pořádá nosící srazy a klidně ještě v těhotenství okoukni různé šátky a nosítka na vlastní oči. Stačí ve skupině poprosit, zda by je majitelky kousků vhodných pro novorozence nemohly vzít na sraz. Třeba přeskočí jiskra a máš vybráno.

Sandra

Seznam vhodných nosítek od narození
Není určitě konečný. Budu ho postupně doplňovat. Schází vám tady nějaké? Napište mi.
• Aloe One, od 44 do 100 cm, přezkové
• Aloe Baby Super Minus, od 55 do 75 cm, přezkové, jednovelikostní
• Andala Tai Newborn, od 50 do 74 cm, kombinované nosítko, nastavitelné
• Donkey rostoucí 0-12 měsíců, od 50 do 80 cm, přezkové, nastavitelné
• Emeibaby Easy, od 50 do 100 cm, kombinované, rostoucí
• Emeibaby Easy, od 56 do 74 cm, kombinované, nastavitelné
• Emeibaby Babysize, od 56 do 98 cm, kombinované, rostoucí
• Lenny Lamb, Lenny Up, od 56 do 98 cm, přezkové, rostoucí
• Lenny Lamb, Lenny Upgrade, od 56 do 98 cm, přezkové, rostoucí
• Maggion Startion, od 50 do 74 cm, přezkové, nastavitelné
• MoniLu Uni Start, od 50 do 74 cm, přezkové, nastavitelné
• Martys Bebe Mini, od 50 do 80 cm, přezkové, nastavitelné
• Martys Bebe Mini Mei Tai, od 50 do 80 cm, kombinované, nastavitelné
• Maggion Dagoo Startion, od 50 do 74 cm, přezkové, nastavitelné
• Maggion Noiga, od 56 cm do 100 cm, přezkové, rostoucí
• Storchenwiege, od 50 do 74 cm, kombinované, nastavitelné
• Caboo (včetně verze Lite) - předvázaný elastik, od velikosti 50 do max 7 kg
• Fidella Flyclick Baby size, od 50 do 74 cm, kombinované, nastavitelné
• Fidella Fly Tai Baby Size, od 50 do 74 cm, vázací, nastavitelné
• Fidella Fusion Baby Size, od 50 do 74 cm, přezkové, nastavitelné
• Fidella Flowclick, od 50 do 74 cm, kombinované, nastavitelné
• Elihandmade 0+, od 56 do 92 cm, přezkové, rostoucí
• Kokadi Flip Baby size, od 50 do 80 cm, přezkové, nastavitelné
• Kol Kol Meh Dai, od 50 do 80 cm, vázací, jednovelikostní
• Love and Carry, od 56 do 74 cm, vázací Mei Tai, nastavitelné
• Didymos Didyclik, od 56 do 86 cm, kombinované, rostoucí
• Didymos Didytai, od 56 do 80 cm, vázací, nastavitelné
• Veka 0+, od 56 do 80 cm, přezkové