PLNÁ KAPACITA. Objednávky pozastaveny. Děkujeme za pochopení.

Co když při nošení upadnu?

V posledních dnech dvě z mých kamarádek při nošení zakoply a upadly. Děti jsou v naprostém pořádku, maminky trošku odřené. Jedna z nich si trošku natloukla.


Paradoxně v té druhé to vyvolalo silné obavy, zda vůbec chce svého syna nadále nosit. Zda nebude lepší využít kočárek. Rozhodla jsem se tedy tomuto tématu věnovat pár řádků.


Na začátku je třeba zdůraznit, že není třeba si nic vyčítat. Nehody se bohužel stávají. Žádná z nás nezakopne cíleně. A rozhodně to neznamená, že když zakopneš, jsi horší máma. Už jen to, že si vyčítáš, že jsi upadla nebo bys mohla upadnout, svědčí o tom, jak moc ti na dětech záleží.


Instinkt je silný a přikazuje chránit dítě. Mnoho nosících tedy automaticky padá na stranu, kde není dítě navázáno. Případně chrání hlavičku dítěte. Četla jsem o tatínkovi, který se kutálel s miminkem z kopce a to se ani nevznudilo. Tak dokonale umíme své děti ochránit.


I tak se ale může stát, že se miminko uhodí. Nejčastěji do hlavičky. V tomto případě by za mě bylo vhodné situaci minimálně telefonicky konzultovat s dětským lékařem nebo dětskou pohotovostí. Překvapilo mě, že mnoho lidí vůbec nenapadne, že na pohotovost je možné zavolat. Určitě bych se toho nebála. Sama jsem jednou této možnosti využila.


Klasicky je jako po každém úrazu hlavy dobré sledovat, zda dítě není malátné, ospalé (ideálně by mělo zůstat 3 hodiny vzhůru), neztrácí vědomí, nezvrací. Je třeba kontrolovat, zda zorničky nejsou různě veliké. Tvrdá boule o ničem závažném svědčit nemusí, naopak ta měkká je průšvih. Pokud se ti cokoliv nezdá, jeď do nemocnice.


Nebude teda nakonec lepší ten kočárek?
Upadnout můžeš i s kočárkem. V tomto případě však intuice pravděpodobně zavelí chytnout se madla a miminko může být katapultováno z kočárku, což může mít opravdu ošklivé následky. Pokud bys nesla dítě v náručí, opět by následky pádu byly pravděpodobně horší. Jen si to zkus představit.


Dej na svůj pocit. Pokud cítíš, že od nošení potřebuješ na chvíli pauzu, udělej to. Věřím, že brzy si budeš tu blízkost opět užívat. A nezapomeň. Jsi skvělá máma!

Sandra