PLNÁ KAPACITA. Objednávky pozastaveny. Děkujeme za pochopení.

Složení šátků - BAVLNA

Bavlnu najdeš ve složení skoro každého šátku. Je easy care (snadná údržba), vhodná pro začátečníky i pokročilé. Chybu s ní neuděláš v kterékoliv roční období. Hodí se i na nošení v parném létě. Pokud se však jedná o šátek vyšší gramáže (nad 280 g/m2), doporučím jednovrstvý úvaz – třeba dvojitý kříž.

Bavlna přežije věky. Pokud si chceš nějaký šátek schovat pro vnoučata, nejjistější je právě 100% bavlňáček.

Žádná příměs? A není to nuda?

Vůbec ne. Záleží na mnoha dalších faktorech. Také bavlněný šátek může být WOW.

S ohledem na váhu dítěte je třeba zvolit vhodnou gramáž (na novorozence ideálně do 220 g/m2, na větší děti nad 280 g/m2). Důležitá je také vazba a druh konkrétní bavlny.

Jak se zorientovat v jednotlivých druzích?

Není bavlna jako bavlna. Ta nejkvalitnější a nejměkčí je dlouhovlákenná. Hledej označení Sea Island bavlna, Pima a Supima nebo dlouhovlákenná egyptská bavlna. Není třeba je dlouho zanášet, méně se mačká a tím i deformuje.

Egyptská bavlna je hustěji tkaná, je nosnější a měkčí.

Organická bavlna je vyrobena z geneticky neupraveného bavlníku.

Biobavlna je bavlna pěstována ekologickým šetrným způsobem.

Mercerovaná bavlna je chemicky upravena tak, aby připomínala hedvábí. Je jemná, pevná, lesklá a hladká. To zní dobře, že?

Údržba

Nemusíš se bát častějšího praní v pračce. Pokud miminko ublinkává, není o čem přemýšlet. Zvol 100% bavlnu. Každopádně prát i tak doporučuji na šetrnější program a nižší otáčky.

Sušit můžeš bez obav svisle. Je však třeba, aby šátek opravdu uschnul a nezatuchnul.

Žehlení je možné na vysokou teplotu a klidně s párou. Není třeba žehlit po každém nošení. Většinou stačí jen uhladit rukama a složit. Žehlením se však šátek stává měkčím a poddajnějším.

U ručně barvených vláken (týká se některých ručně tkaných šátků) je dobré zůstat u ručního praní. Prodlouží se životnost vláken a barvy zůstanou krásně jasné.

Aviváž je zapovězena u všech šátků. Stejně jako klasický prací prášek. Zvol tekutý bez bělidel a rozjasňovačů. Článek o vhodných pracích prostředcích bude následovat.

Vždy se, prosím, řiď štítkem údržby nebo rodným listem šátku.

Na závěr bych ráda poděkovala FB skupině Ručně tkané šátky, kde čerpám mnoho užitečných informací a to včetně podkladů pro tento článek.

Sandra